Bohatstvo Nemecka nie je v peniazoch (alebo čo by sme sa mohli od Nemcov naučiť)

Autor: Zuzana Herich | 5.4.2018 o 13:27 | (upravené 5.4.2018 o 13:34) Karma článku: 10,43 | Prečítané:  22237x

Nemecko je vnímané ako bohatá a prosperujúca krajina. Nemusia tlačiť peniaze doma v obývačkách. Skutočný kapitál majú v myslení. Sledujú, počúvajú a dávajú trstenicou po prstoch.

Čítame príspevky, komentáre, diskusie a nestačíme sa čudovať. K odporu voči únii sa nenápadne pridávajú aj niektorí naši známi, spolužiaci zo škôl, kamoši zo sídliska, dokonca nás môžu prekvapiť aj názory príbuzných. Povestné “cudzie nechceme, svoje si nedáme” nadobudlo tlakom vyjadrení obludné rozmery a zlovestne prekrútilo význam v imaginárny prospech. Zámerne, účelovo a vskutku efektívne.

Odporcovia majú jednu výraznú spoločnú črtu. Pomaly a nenápadne odmietajú členstvo v únii cez príliš vysoké politické úvahy, ktorým nerozumejú. Rovnakým spôsobom sledujú domáce dianie. Spojením týchto dvoch katastrof vzniká dokonané dielo. Skok šípkou do priepasti ničoty. Priepasti východu. Nie toho s nádhernými Tatrami, ale toho rozpínavejšieho. Z krajiny neobmedzených možností, kde sa kráľ na koni prechádza.

Politika je založená na emóciách. Do kampaní bolo postačujúce zakomponovať vety z najobľúbenejšieho programu o varení. V tomto duchu sa vyjadril istý marketingový čarodejník, ktorý vybudoval značku nášho “bývalého” premiéra. Poznal národ, jeho nároky, návyky a spôsob zmýšľania. Aké jednoduché. Neanalyzovali  racionálne úvahy voličov, ani očakávané benefity pre krajinu. Načo. Vedeli, že je to zbytočné. Že postačí divadlo a sľuby. Mal pravdu, ale na západe by pohorel ako škôlkár na maturite. 

V každej krajine jestvuje moc a politika.  Tam, kde je moc a politika, sú peniaze. Peniaze rodia podvody, korupciu i krádeže. Všade. Na celom svete. Aj v krajine, v ktorej žijem. V Nemecku. Slováci v poslednom období Nemcov nemusia. Každopádne, klobúk dole. Stihli sme sa v tom marazme prezliecť. Keďže nám to podľa starej overenej rétoriky nepasuje, tentokrát nie sú fašisti. Máme inú palicu. Zničili Európu imigrantami, diktujú, kazia nám rasu a charakter. Dokonca je Merkelová tak drzá , že chce v Eurofondoch poriadok. Nech si ich nechá. Nech sa zavrú hranice, pretože iba my sme tí dokonalí Slováci, hrdí, múdri, bieli, roduverní a predovšetkým kresťania. Ale iba dovtedy, kým nám nezavrú v nedele obchody, lesy, lúky, prírodu, ulice a nedonútia nás ísť do kostolov modliť sa od rána do večera. Alebo ešte v horšom prípade, kým netreba pomôcť akokoľvek iným ako sme my, slabším, nešťastným, nedajbože farebným, či postihnutým. Fuj, ešte to tak. Prečo si vlastne “tí na hlavu chorí Nemci, opäť zvolili tú Ježibabu”?

Pretože vnímajú politikov z opačného pohľadu ako my. Nevolia podľa sľubov, predvolebných letákov alebo vystúpení straníkov v športových halách. Volia podľa výsledkov ich práce. Ich spoločenské povedomie je založené na nahom fakte, že sú tí, koho volia, platení z ich vlastných peňaženiek. No zďaleka nie vo forme trápneho klišé. Ale ich najsilnejšej zbrane, a síce, neustálej kontroly stavu krajiny. Nemcov  nezaujímajú prázdne reči. Chcú realitu. Tvrdú prácu. Poriadok. Chcú prosperujúci štát, ktorý je každý rok v zisku. Očakávajú služby verejnej správy, miest a obcí na takej úrovni, aby im zjednodušoval život v čo najväčšej miere a šetril im drahý čas, ktorý môžu napríklad aj cez voľné nedele bez otvorených obchodov venovať svojim najbližším. Berú za samozrejmosť špičkový systém v zdravotníctve, podávanie najlepších a najkvalitnejších liekov bez limitov poisťovní, čisté a dokonalé nemocnice, spokojných lekárov a sestry. Chcú kvalitné školy, ktoré sa pod tiažou nárokov integračných procesov nezložia, ale hľadajú riešenia popri nesmierne dôležitom vzdelávaní ďalšej generácie. Nemienia povoliť vo svojich nárokoch na dokonalú infraštruktúru, láskavý vzťah k životnému prostrediu, ochranu slabších, chorých, detí, minoritných kultúr a náboženstiev. Na piedestál stavajú solidaritu, spravodlivosť, vymožiteľnosť práva pre všetkých bez rozdielu a rýchlo. Očakávajú čestnosť, pracovitosť a slušnosť. Slušnosť nielen v politike, ale najmä medzi sebou. Chcú krajinu, v ktorej sa žije dobre. Z ktorej môžu vycestovať bez komplikácií do celého sveta a vždy sa do nej radi vrátia. Klameš? Okrádaš? Podvádzaš? Ešte nie? Skús a uvidíš. Ten pocit, keď ťa hanba vo dverách pri odchode vyfacká, až ťa to na zadku štípe.

Pre ich pohľad na život a princípy by naši súčasní politici na západe neprežili. Politicky, spoločensky, a už vôbec nie morálne. Niektoré veci sa nemenia nikde a nikdy. Kradne sa už od čias, odkedy sú ľudia ľudmi. 

Najdôležitejšie však je, čo sa dostane od vlády späť k národu. Aký kus koláča a akým spôsobom mu bude ponúknutý. Sú takí politici, ktorí si potichu vezmú pár kúskov z kraja a skryjú si ich pod servítku. Ostatné, dokonalé, navlas rovnaké rezy ponúknu zdvorilo tak, že si tých pár chýbajúcich nikto ani nevšimne. 

No sú aj takí papaláši, ktorí ho ešte pri krájaní v kuchyni zožerú celý. Zamazaní od čokolády, vyškerení a s plným bruchom arogantne vysypú z tácky na špinavý stôl niekoľko vyschnutých omrviniek. Buď sa o ne nedôstojne pobijeme, alebo vstaneme od stola a pôjdeme ich všetkých do tej kuchyne slušne nakopať do svedomia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?