Kinderhotel

Autor: Zuzana Herich | 15.11.2017 o 18:02 | (upravené 15.11.2017 o 21:20) Karma článku: 10,88 | Prečítané:  3817x

Ste pozvaní na oslavu? Máte v pláne ísť s partnerom do divadla alebo do reštaurácie? Chcete si užiť večer bez detí? Žiadny problém. Je tu pre vás Kinderhotel.

Kinderhotel je hotel pre deti vo veku od 6 do 10 rokov bez prítomnosti rodičov. Ak očakávate nekompromisný podnikateľský projekt a závratné zisky za “uskladnenie” detí, budete prekvapení. Kinderhotel zastrešuje charitatívna oranizácia. V našom okolí prevádzkuje materské školy, školské družiny, starostlivosť o seniorov a mnoho ďalších, pre tretí sektor typických zariadení. O charaktere organizácie vypovedá aj cena, ktorá je 15 € za dieťa/noc, súrodenec za 10. 

Hotel pre deti sa neprevádzkuje nepretržite. Službu hotel poskytuje približne raz za päť týždňov. Presný dátum nasledujúcej ponuky sa verejnosť dozvie z miestnej tlače a informačných tabúľ škôl niekoľko dní vopred. 

Na prvý pohľad ide o bizarnú vec. N takejto služby je pre mnohých rodičov absolútne nepredstaviteľné a je snáď hodný trestu odňatia vlastných detí. To nám až do takej miery bránia v rozlete a plnení svojich nerodičovských túžob? Prečo máme problém vziať ich so sebou? Deti sú predsa súčasťou nášho života. Kde a ako s nami trávia voľný čas, formuje ich osobnosť. Vždy máme predsa možnosť voľby. Deti musia byť na prvom mieste. Aj pred spoločenským životom vo všetkých jeho podobách. Máš dieťa, musíš ísť skôr domov. Musíš sa vzdať koncertu tvojho obľúbeného interpréta, skvelého filmu v kine (ak práve nejdeš na animovanú rozprávku), oslavy u priateľov, ktorí sú síce veľmi fajn, ale deti nemajú, (alebo sú už dospelé). Na firemné večierky môžeš rovno zabudnúť. Tie sú pre mladých, dravých, flirtuchtivých a najmä, bezdetných zamestnancov. Ak nevieš odolať, zaplať si opatrovateľku. Stojí síce približne 8-10 € za hodinu, ale dieťa je v domácom prostredí a cíti sa lepšie. Že je to drahé? Keď máš na to “ísť z domu”, máš určite aj na opatrovateľku. Že ju nevieš zohnať iba na pár príležitostí, lebo opatrovateľky spravidla uprednostňujú pravidelných klientov? A ak sa ti ju aj podarí náhodou nájsť, dieťa ju nepozná a bude sa s ňou báť? Tak nikam nechoď. Mať dieťa je záväzok. A veľká obeta.

Frankfurt nad Mohanom je často nazývaný štátom v štáte. Žije tu veľký počet rodín z celého sveta. Rodičia tu majú výborné pracovné zázemie a deti unikátne možnosti na rozvoj. No rodina je ďaleko. Mať babku, dedka, tetu, sestru, krstnú, či rôznych ďalších príbuzných na “zavolanie” k deťom, je často iba pekný sen. Iste, v prípade jedináčika je situácia výrazne jednoduchšia. Prenocovanie u kamaráta svojho dieťaťa je omnoho reálnejšie, ako v prípade dvoch a viac detí. Odložiť svoje potomstvo v plnom počte k známym nie je práve vítaný krok a často sa stáva, že súrodenci nemajú spoločných  priateľov. Zosúladiť nocľah na viacerých miestach súčasne je mnohokrát nesplniteľná misia. 

Myšlienka detského hotela sa mi páči. Viem si predstaviť dohodu s rodičmi priateľov mojich detí na spoločnom prenocovaní partie dobrých kamarátov. Samozrejme, deti by s tým museli súhlasiť. Bolo by to jedno veľké dobrodružstvo s pestrým programom, večerou a raňajkami. Ostatne, v ich veku sme už chodievali do táborov a ak sa dobre pamätám, nediskutovalo sa o našej vôli či nevôli zúčastniť sa. Pôjdeš a hotovo. 

Detský hotel realizuje tieto akcie v priestoroch družiny, ktorú moje deti denne navštevujú. Je to výhoda pre “domácich”, nevýhoda cudzieho prostredia pre deti z iných škôl a školských klubov. Viem, že nás do táborov, či k starým rodičom, často posielali z nutnosti. Neboli schopní pokryť svojou dovolenkou celé prázdniny. Je ponuka tohto zážitku pre dieťa mimo letných prázdnin iba pokrievkou na hrniec egoizmu rodičov? Pravda je, že to tu nikto nevníma negatívne. Bez pomoci príbuzných je tu mnoho ľudí. Naopak, ponuku vám personál družiny viackrát pripomenie. Prezentujú to ako príležitosť na zaujímavú zmenu pre deti a pre rodičov, ako výbornú možnosť na krátky okamih psychohygieny. Tak či onak, projekt Kinderhotel bude pravdepodobne úspešný. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zmiznutý spis zdrží spor o Technopol a oddiali vyšetrovanie sudcov

Polícia urguje súd, aby jej dal papiere zo spisu. Tie však chýbajú.

EKONOMIKA

Redaktor SME Adam Valček: Odkedy je Kočner vo väzení, cítim sa bezpečnejšie

Podľa Valčeka Kočner nesledoval len novinárov.

Dnes píše Ondrej Prostredník

Raz aj veštica musí povedať pravdu: skončili ste!

Končí sa ďalšia epocha populistov. O ich miesta už nástojčivo bojujú noví.


Už ste čítali?