Merkelová 33. Fico 28.

Autor: Zuzana Herich | 25.9.2017 o 14:49 | (upravené 25.9.2017 o 17:21) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1304x

Číslo 33 prinieslo pre CDU sklamanie. Je to o 8,5 % menej ako v roku 2013. Dlhodobejší vývoj priazne voličov nevyzerá optimisticky.

Zdá sa, že je tu konečne vhodný čas na šúchanie dlaní škodoradostnej muchy sediacej na kuse šťavnatého hovädzieho steaku. Dostala riadne na frak a patrí jej to. Zničila celú Európu. Tak je, čísla predsa nepustia. 

Nuž a ako sa máme u nás doma? Smer získal vo voľbách do NRSR v roku 2012 44,42 %.V roku 2016 získal 28,28 %. To je o 16,14% menej ako v predošlých voľbách. Aké straty (pri tomto omnoho vyššom percentuálnom poklese ako u Merkelovej) priniesol volebný pád strane Smer? Žiadne.

Všetko je pod kontrolou. Dôkladne stranícky prerastená verejná správa, dokopaná spravodlivosť podávajúca výkon podľa individuálnych objednávok, mizerná vymožiteľnosť práva,  pokorené nesystematické školstvo s 19. ministerkou od roku 1989. Zdravotníctvo na intenzívke na umelej ventilácii za európske peniaze, Bonaparte akceptované, pokojné bývanie, gorily dobre živené. Jednoducho, alles klar.

AfD je určite prekvapením. No výrazne menším, že si svoje chvíle slávy užíva najmä vo východných krajinách Nemecka. Ale opäť najprv upratujme doma a nastavme si zrkadlo. Aké strany sa dostali do parlamentu u nás? Ako nás, Slovensko, vnímajú ostatné krajiny Európy. Akú máme povesť, ako sa snažíme spolupracovať, ako používame európske peniaze, s akou ochotou sa podieľame na riešení problémov, akú máme rétoriku. 

Výsledkom volieb sa nečudujem. Denne vnímam postoje ľudí, ktorí v tejto krajine žijú. Aké problémy riešia, čo neriešia naopak vôbec, pretože to funguje, do čoho sa zapájajú a na čom im záleží. Žiadny národ nie je dokonalý a žiadna vláda nerobí iba správne rozhodnutia. Angela Merkelová zaplatila stratou voličov za to, čo si Nemci veľmi dobre uvedomujú. Sloboda, rovnaké práva pre všetkých a demokracia je v histórii vzácna perióda. Každá výhoda so sebou prináša svoju daň. Pre tak otvorenú, modernú a vizionársku krajinu nebolo prípustné iné riešenie, ktoré ako najkompetentnejšia osoba sama pretransformovala do verbálneho vyjadrenia v roku 2015. Aj za cenu strát. 

Angela Merlelová je nielen v Nemecku, ale aj medzinárodne uznávaná, rešpektovaná a obľúbená politička. Rozpráva vecne, nešpekuluje, neprekrúca. Svojho konania si je plne vedomá a postavila sa pred novú, omnoho ťažšiu výzvu. Niesť za svoje rozhodnutia dôsledky. Fakt totiž je, že populácia moslimov v Nemecku nie je otázkou poslednej imigračnej vlny. Tento trend trvá už dlho a poukazovať na to ako na dôvod “zániku Nemecka” či “deštrukcie Európy” jej postojom je samozrejme nezmysel. Ale to vnímajú iba ľudia, ktorí v tejto krajine dlhodobo žijú.

Nemci sú silný národ s ešte silnejším národným cítením. Vyjadrili dôveru v schopnosť čeliť existujúcim problémom a udržať ich krajinu v pozícii, v ktorej sa dlhodobo nachádza. V pozícii zásadovej, cieľavedomej a racionálnej spoločnosti. 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zmiznutý spis zdrží spor o Technopol a oddiali vyšetrovanie sudcov

Polícia urguje súd, aby jej dal papiere zo spisu. Tie však chýbajú.

EKONOMIKA

Redaktor SME Adam Valček: Odkedy je Kočner vo väzení, cítim sa bezpečnejšie

Podľa Valčeka Kočner nesledoval len novinárov.

Dnes píše Ondrej Prostredník

Raz aj veštica musí povedať pravdu: skončili ste!

Končí sa ďalšia epocha populistov. O ich miesta už nástojčivo bojujú noví.


Už ste čítali?