Ako som v Nemecku Heviera čítala

Autor: Zuzana Herich | 24.2.2017 o 6:44 | Karma článku: 14,15 | Prečítané:  3672x

Pri odchode zo škôlky ma zastavila vo dverách Ruth: "Mám na vás jednu veľkú prosbu."Ruth pracuje v škôlke ako špecialista na správny vývoj nemeckého jazyka detí.

Je to staršia, príjemná, takmer éterická bytosť s dlhými svetlými vlasmi a veľkou gitarou. Okrem mravenčej individuálnej práce vedie projekt Lilo Lausch. Prostredníctvom hier učí deti počúvať a spájať vypočuté s myšlienkami. Rôzne jazyky sveta, rozličné zvuky prírody, aj bežných dní. Deti si vypočujú spev vtáka a nakreslia ho podľa svojich predstáv. Rozpávajú sa o tom, ako podľa nich vyzerá, kde asi žije, čím sa živí. Počúvajú ľudí hovoriacich cudzou rečou, hádajú emócie podľa tónu, zo zvukov tvoria príbehy. Môj Filip mi o tom už dlho rozprával. 

Ruth sa ma opýtala, či by som sa na záver projektu nepripojila. Mohla by som deťom niečo prečítať a zaspievať po slovensky. Oblial ma pot. Keď spievam doma, chlapci utekajú do detskej a zabuchnú za sebou dvere. Do neskorých nočných hodín som hľadala na Internete vhodné skladby. Na ráno som si pripravila prenosný reproduktor, nech tá hanba nie je až taká veľká. 

Vošla som do spoločenskej miestnosti. Deti sedeli vo veľkom kruhu na zemi. Ich zvedavé pohľady mi prenikali až do kosti. Ruth ma predstavila, spoločne ma uvítali rituálnym hudobným pozdravom a odovzdala mi slovo. Keď som otvárala knižku s básničkami Daniela Heviera, triasli sa mi ruky. Dávno som takú trému nezažila. Zhlboka som sa nadýchla a začala som čítať. Ukrajovala som z veršov pomaly, s dôraznou výslovnosťou, ako kedysi na prednese poézie. Bolo také ticho, že by sa dalo krájať. Keď som skončila, pýtali si ďalšiu báseň. A ešte jednu. Prečítala som takmer celú knižku. Môj vlastný syn ležal na zemi a chytal sa za hlavu. 

Prešli sme na druhú, pre mňa náročnejšiu časť. Deti som v stoji s ukazovaním naučila "hlava, ramená, kolená, palce, oči, uši, ústa, nos". Pieseň je známa aj v nemčine, mohlo by to vyjsť. Pri ušiach sa všetci chichúňali. Musia svojej vychovávateľke hneď po skončení hodiny povedať, že jej meno "Uschi" znie rovnako, ako slovenské uši. Vyskákali sme sa, pokračovali Kom kom kominárom a ak si šťastný, tlieskaj rukami.

Ruth poďakovala, drobci zaspievali záverečný pozdrav a rozbehli sa ku mne pre objatie. Prekvapilo ma to a cítila som sa trochu nesvoja. Vzala som si kabát, tašku a odišla. Ruth ma dobehla na chodbe a opýtala sa, či  nezostanem aj pre druhú skupinu. Už v nej síce nie je môj syn, ale deti to vraj obohatí. Takto som prežila 2x45 minút svojej infantilnej slávy. Ešte niekoľko dní po mojom vystúpení ma oslovovali mamy škôlkárov, že sa ich ratolestiam posledná hodina veľmi páčila. Asi to bolo naozaj fajn.

Malé deti vnímajú svet inak ako my. Cítia úprimne a ľudí vnímajú bez rozdielov. Je im jedno odkiaľ sú, aké majú postavenie a akou rečou s nimi hovoria. Dôležitý je pre nich pocit otvorenosti a vzájomnej dôvery. Nechápu, aké ľahké je ublížiť. Nepočítajú s tým. Toto presvedčenie sa z nich, žiaľ, do dospelosti úplne vytratí. 

Často vnímame svet detí ako príliš naivný. Formujeme ich podľa nás správnym spôsobom a krok po kroku ich oberáme o ilúzie. Niekedy vedome, niekedy medzi riadkami. Máme na to dôvod. Súčasný svet je veľmi komplikovaný a nekompromisný. Kto viac kričí a obviňuje, vyhráva. Neveríme, zavádzame, špekulujeme vo svoj prospech. Uvedomujeme si nevyhnutnosť stratégie a pravidlo prežitia silnejšieho. Cítime sa viac ako tí druhí a sme presvedčení o svojej pravde. Akákoľvek odlišnosť nám z princípu vadí. Prejavujeme sa vulgárne, zaslepene a agresívne. Sociálne siete a diskusie sa stali stokou hanebných vyjadrení, kronikou nenávisti a zámerných lží. 

Pravdu, úprimnosť a zmysel dobrých vecí pomaly prestávame vidieť. Nevyhovujú nám, tak sme si dobrovoľne vypichli oči. Sme nepoučiteľní. Ani cez detskú nevinnosť, ani cez vlastné dejiny. Škoda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?