O diaľkach

Autor: Zuzana Herich | 26.8.2016 o 16:22 | Karma článku: 11,58 | Prečítané:  3850x

Dnes zomrela Mária. Statočná Alica Biela. Blogerka a autorka knihy Viera je silnejšia ako rakovina. Nepoznali sme sa osobne, ale jej odchod ma veľmi zasiahol.

Rovnako, ako ja, žila so svojim manželom a deťmi v zahraničí. Sledovala som ju viac rokov aj na sociálnych sieťach, pretože sme mali mnoho spoločného. Vzťah k písaniu, pocity človeka žijúceho v diaľkach, dve malé deti a občas rande so smútkom za rodinou. Rozumela som každému jej riadku, ale aj slovám medzi riadkami.

Mária v boji so svojou chorobou často spomínala svoju mamu. Rakovina je veľmi krutý beh na dlhé trate, plný tŕnistých ciest, krvavých nôh a neopísateľnej bolesti. Tak ako všetky ranené matky, myslela na budúcnosť svojich detí, na pomoc pre svoju rodinu po jej odchode. Život vie často skúšať naše hranice. Za blízkosť najbližších by sme navliekli hviezdy z neba na zlatú niť a položili ich na oltár. Ak vás choroba premáha, stanete sa najskromnejší. Keby ste mohli byť aspoň posledné týždne súčasťou ich života...
Ak sa človek odsťahuje do sveta, musí počítať so všeličím. Aj s tým, že si budú niektorí doma myslieť, že sa máte ako prasiatko v žite. Aj s tým, že ak spomeniete, že vám chýbajú najbližší, niektorí si povedia,  "tak ti treba". Neodlišli sme z nudy. Tak, ako vo všetkom, každé rozhodnutie prináša výhody a nevýhody. Dobrovoľne sme sa vzdali najsilnejších pút za vieru v lepší život. Nebolo to zadarmo a nie je to jednoduché. Nedokážeme a nechceme sa odpútať. Aj keď sme preč, stále zostávame a tento pocit nás nikdy neopustí. Tak ako nás neopúšťajú spomienky  a putá na to, čo nás formovalo. 

Tieto dni je  moja mama u nás. Dva týždne. Keď mi zazvoní budík o 4,50, usmievam sa. Je pri mne. Prežívam s ňou každý deň, akoby mal byť zajtra koniec sveta. Nemali by sme na zabúdať. Že je život rýchlo pominuteľný. Že je každá pomoc, či objatie od rodičov, obrovský dar. Nie pre každého je prirodzené, že u nich nechá deti, kým si zájde na stretnutie s priateľmi. Že mu mama vyberá deti zo škôlky a školy, alebo zostáva s nimi doma, keď sú choré. Sú vzácni a nekonečne trpezliví. Ďakujme, pretože máme za čo. Dnes si zapálim sviečku. Za Máriu a jej deti....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Voľby by vyhral Smer pred SaS, Kotlebova ĽSNS predbehla SNS

Prieskum sa realizoval po ohlásení prezidenta Kisku, že nebude opäť kandidovať.

EKONOMIKA

Slovensko je vo finále súboja o novú automobilku, tvrdí Kažimír

Môže u nás vyrásť piata automobilka.


Už ste čítali?