Škôlka v lese. Kto to kedy videl.

Autor: Zuzana Herich | 10.3.2015 o 6:24 | (upravené 10.3.2015 o 6:36) Karma článku: 9,74 | Prečítané:  2870x

"Každý deň je pre teba ako rodiča rovnaký. Prinesieš deti do parku na ôsmu, my s nimi pôjdeme do lesa a od pol druhej do druhej si ich môžeš vyzdvihnúť." "Počkaj, to ste v kuse v lese? Za každého počasia?" "Áno. Vždy. Aj keď prší alebo sneží. Najdôležitejšie je správne oblečenie, ale deti s tým nemajú žiadny problém a páči sa im to." "Hotovo. Je to zaujímavé. A čo tam robíte?"


Škôlky v lese sú nie sú (nielen) v Nemecku nič výnimočné. S nápadom prišli sami rodičia. Projekt zožal úspech, triedy sa zväčšili a dnes je ich všade na výber. Prakticky nejde o nič komplikované. Deti chodia do škôlky do lesa. Trávia tam celý deň bez ohľadu na počasie. Žijú s prírodou počas všetkých ročných období. Poznajú stromy, ich listy a plody. Sú im jasné huby a ich príbehy. Skúmajú larvy, chrobáky, zvieratá. Vedia, v ktorom období kvitnú aké kvety, čo za vtáky v lese počuť a vidieť a ako funguje potravinový reťazec. Hrajú sa, spievajú si, objavujú. 

Hneď som ju prestrieľala otázkami. Jedia v maličkej drevenej búdke alebo pod prístreškom. Strava je plnohodnotná, zdravá a na obed teplá. Varí sa v prírode. Tvrdila som, že im musí byť v zime zima. Vraj kdeže. Pri kvalitnom oblečení to deti zvládajú bez problémov. Sú v kuse aktívne a hýbu sa. Robili sa oficiálne prieskumy, pretože podobných protinázorov o nalomenom zdraví sa vynorilo niekoľko. Oficiálne sa však potvrdil opak. Sú zdravšie ako deti z klasických škôlok a majú lepšiu imunitu. Pedagógovia sú špeciálne školení. Deti vedia pracovať s drevom, s fúrikmi, s hrabľami a ich obzory sú široké. Popri tom robia samozrejme aj aktivity, ktoré sú bežné pre deti v klasických škôlkach. Kreslia, strihajú, maľujú, lepia. Klasika. Ale úplne iná.

V poslednej dobe sa hovorí, že dnešné deti sú iné ako sme boli my. Že my sme lietali v kuse von, nemali sme počítače, mobily a boli sme vraj kreatívnejší. Že ako puška na dvore nám stačila drevená palica a na skúmanie mravce. Že sú deti dnes tak intenzívne vedené technikou a presofistikovanými hračkami, že sa nevedia zahrať samé. Alebo dokonca, že kravu poznajú iba fialovú z reklamy. Áno, znie to prehnane, ale aj to som už počula. Toto bude možno niekto vnímať ako druhý extrém. Ale napokon mi to vôbec nepripadá "mimo misu". Ostatne, vyzerá to takto...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?