Aj mne je niekedy smutno

Autor: Zuzana Herich | 17.10.2013 o 18:25 | (upravené 17.10.2013 o 18:41) Karma článku: 15,46 | Prečítané:  12336x

Ak sa niekto pre život v zahraničí rozhodne, zvyčajne to spôsobí súhra mnohých náhod a skúseností. Keď sa začne nová etapa „vonku", treba rátať s novými životnými situáciami. Pravdepodobne sa široký okruh priateľov a dôverníkov v jednej osobe dočasne zúži na životného partnera a na nekonečné telefonické a skypové hlasy z rôzneho miesta zemegule. Neznalosť systému a pravidiel dokážu tiež mnohokrát prekvapiť. Presiaknuť inou kultúrou predpokladá otvoriť si myseľ pre nové obzory. Dôležité je nezabúdať, že všade žijú „iba" ľudia a že s kúskom pokory a pohody sa to dá v pohode naštartovať. V každej krajine sa nájde niečo, na čo si človek nikdy nezvykne a na druhej strane dokáže možstvo vecí život neskutočne obohatiť. Je to iba otázka prístupu.

To, že mám manžela Slováka považujem za skvelú výhodu. Za dverami nášho domova máme Slovensko v tej pravej podobe. Prenášame tradičné zvyky a výchovu našich rodičov na naše slovenské deti a kultúrna jednota nám to v mnohom zjednodušuje. Našim domácim jazykom je samozrejme slovenčina, čo zabezpečí deťom fixáciu jazyka aj po rokoch v zahraničí (keďže rýchlosť učenia sa cudzieho jazyka je u detí závratná a to môžem jedine potvrdiť). Na Vianoce máme kapustnicu, rybu a šalát, na Veľkú noc ma chlapci oblievajú a na meniny si darujeme milú drobnosť(meniny sa v Nemecku neoslavujú).

Musím však priznať farbu. Niekedy je človeku smutno. Niekedy chýba ten pohľad z okna na nádherné zelené kopce okolo. Namiesto toho vidí nekonečnú rovinu a na oblohe visieť niekoľko lietadiel. Niekedy by človek tak rád zašiel na pohárik kvalitnej slovenskej hruškovice so starými kamošmi pokecať a aktivovať reset. Niekedy sú situácie, keď to domov ťahá „jak šľak". Takéto obdobie zvyčajne pretrváva pár dní po dovolenke na Slovensku. Zakaždým sa zhlboka nadýcham starej dobrej atmosféry, dušu láskavo ale intenzívne pohladí stretnutie s priateľmi, babkine koláče chutia oveľa lepšie ako celé tie roky... Neriešia sa platy, politika či iné konfliktné témy. Ľudia sa tešia zo vzájomnej blízkosti a to nemá chybu.

Keď sa vraciam späť, cítim sa skvelo. Mám vždy po návrate jeden zvyk. Sadnem si ku kalendáru a na niekoľko mesiacov dopredu si poznačím, kedy sa blíži ďalšia dovolenka a kedy najbližšie privítame priateľov po čerstvých dohodách u nás v Nemecku. Je príjemné uvedomiť si, že naše kontakty zachovávame naďalej aj v osobnej podobe a všetky dobré vzťahy akoby vzrástli na hodnote.

A tak pokračujeme v realite, ktorá sa v podstate od tej slovenskej nelíši. Povinnosti a bežné starosti riešime rovnako ako tí naši najbližší tisíc kilometrov na východ. Ráno deti do škôlky, práca, popoludní utieranie soplíkov a zadočkov, odpovedanie na milióny zvedavých otázok, napomínanie a motivácia, večera, zaľahnúť a odpadnúť k spravodlivému spánku. Normálny život normálnej rodiny s dvoma malými milovanými zbojníkmi. Krásna jednoduchosť.

No a so Slovenskom v srdci mám už na ďalšie týždne o zábavu postarané. Minulý rok som na úvod Adventu vychovávateľkám v škôlke darovala pár slovenských medovníčkov. Dnes ma poprosili, či by som ich neupiekla na Adventné trhy pre verejnosť. Mám si vraj povedať cenu. Takže idem zamiesiť cesto a porozmýšľam. :-) Lebo taký ozajstný, ručne maľovaný slovenský medovník, to nie je len tak.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?