Milí priatelia, na lekársku tému...

Autor: Zuzana Herich | 6.5.2011 o 12:34 | (upravené 6.5.2011 o 14:35) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  2751x

Som vysokoškolsky vzdelaná, úplne obyčajná mama dvoch detí (presnejšie, druhé príde na svet približne o týždeň) a po dvanástich odpracovaných rokoch som si drzo dovolila okúsiť "nič nerobenie", dať život dvom deťom a "vegetiť" na materskej dovolenke.Som si plne vedomá, že  názor mnohých diskutujúcich na rozoberanú nezmením, ale musím ten svoj pridať, lebo ma asi porazí.Môj manžel je lekár. Tak by som rada pridala aj niečo z tej druhej strany...

Študoval vrátane nadstavbového štúdia presne 20 rokov. Finančnú situáciu nebudem rozoberať, pretože si dovolím tvrdiť, že o príjme lekára nemajú spomínaní diskutujúci vôbec predstavu. Preto mi táto vec nestojí za zmienku nestojí. Dovoľte mi ale podotknúť:

 

  • Aktivitu odborárov prosím berte trochu s nadhľadom. Lekársky odborový zväz má údajne približne 2000 členov, na Slovensku však pôsobí +- 18 tisíc lekárov. Takže si všimnite prosím tento pomer predtým, než začnete nadávať na všetkých lekárov, pretože im údajne kvôli úplatkom takýto stav vyhovuje. Nevyhovuje.
  • Všetci vieme, že na Slovensku jestvuje slobodná voľba lekára. Ak ste sa stretli s úplatkárstvom či korupciou, máte vždy možnosť voľby. To, že sa podriadite požiadavke lekárskej spodiny, je len Vaša vôľa. Na Slovensku existujú tisíce čestných a šikovných lekárov, ktorí nepotrebujú obálky a takéto pozornosti zo strany pacientov považujú za urážku.
  • Ako to v praxi funguje: sledovala som nekonečné diskusie mamičiek o pôrodoch, pôrodniciach a možnostiach anestezií. A poviem Vám, naposledy som sa skutočne pobavila. Funguje to takto: v TOM ISTOM FÓRE sa mamičky húfne pohoršujú nad zvýšením ceny za epidurálku pri pôrode. V pomere z cca 85 na 105 Eur. Za bloček, oficiálne, lege artis. Najčastejšie konštatovania boli: nenažraní lekári, drzí anesteziológovia, úplatkári a podobne. To, že je epidurálka nadštandard nielen u nás, ale aj vo väčšine krajín EU, samozrejme nie je podstatné. SRANDA ALE JE, že sa v tom istom fóre bavia o tom, koľko majú odniesť akému pôrodníkovi v obálke, otázka bola často modifikovaná aj do podoby: koľko by bolo dosť aby ma odrodil normálne. Tak toto skutočne normálne nie je. Kombináciu týchto dvoch tém debaty považujem jemne povedané, za tragikomickú. Samozrejme, že zazmluvnenie lekára je taktiež oficiálne a túto službu každá pôrodnica poskytuje, ide tu ale o niečo iné. O tú povestnú železnú košeľu...
  • A ak tu skutočne dominuje pojem úplatkárstva, živia ho pacienti. Lekári ošetria, zoperujú, pomôžu aj bez obálok. Ak narazíte na problém, NIKTO MA NEPRESVEDČÍ, že to bol jediný lekár široko ďaleko, takže ste boli jednoducho nútení. Slovensko nie je Afganistan. Sieť medicínskych zariadení je u nás nadpriemerne hustá, čo bolo nie raz avizované aj v médiách. A ak niekto dokáže ísť každý týždeň nakúpiť do hypermarketu a minúť na benzín, popri tom ochotne dávať lekárom obálky,  je prinajmenšom otázne zamyslieť sa nad tým, aký môže mať problém s oficiálnymi poplatkami za starostlivosť o to najcennejšie: o svoje zdravie.
  • Prosím, už nevyplakávajme. Sme to my, čo ženieme vodu na mlyn. Tvárime sa, akí sme svetoví, u lekárov šuchoceme obálkami a potom sa vyplakávame na internete. Najlepšie anonymne. V tomto sme odborníci.

 

Neľutujme sa. Ak nie sme spokojní, skúsme niečo robiť. Nie iba plakať vo fórach a príspevkoch, ale nahlas a hlavne na správnom mieste. Šuchotanie obáločkami nás z biedy nevytrhne. A ak si to zvolíme, tak nám treba. My sami v tejto spoločnosti budeme musieť fungovať.

A ešte niečo.

Koľkí z nás chodia pravidelne na všetky preventívky, na ktoré máme zo zákona nárok? K zubárovi? Ku gynekológovi? (Posledný prieskum hovoril o cca 20 tich percetnách...).

Mimochodom, nebudem sa tváriť, že som o tom nikdy nepočula. No len tak medzi nami, napadlo Vás niekedy, že možno vôbec neoperuje ten, čo Vašu obálku vzal?... Že už možno dávno sedí doma, popíja v bare alebo kávičkuje so setričkami? ;-) Skúste si najbližšie prehodnotiť svoje investície...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?