reklama

O útekoch

V roku 1998 šlo vo voľbách o veľa. Rozhodli sme sa pre úniu. Uplynulo 18 rokov. V ľudskom živote je to vek papierovej dospelosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Medzitým nám vyrástla nová generácia. Keby som mala dnes tých 18 ja, a bola nútená absorbovať súčasnú slovenskú náladu, tiež by mi to napadlo. Zbaliť kufre. A to tak rýchlo, že zabudnem vo dverách poďakovať za "bezplatné" vzdelanie.

Je čas vyložiť karty na stôl. Odliv mladej, dravej generácie do zahraničia je vážny problém. Podľa štatistík OECD je to až 14 percent z celkového počtu študentov, pričom sa priemer ostatných krajín pohybuje medzi 2 až 6 percentami (výnimkou je z objektívnych dôvodov Luxembursko). Štúdium na vysokej škole sa tvári nenápadne, ale je prvým krokom k trvalému odchodu z krajiny. Ten, kto študoval na výške vie, že je to v živote mladého človeka prelomové obdobie. Priateľstvá z nej majú úplne inú príchuť, ako všetky doposiaľ. Prichádzajú prvé vážne vzťahy i s úvahami o partnerskom živote. Socializáciou vznikajú zaujímavé kontakty a často aj vyhliadky na zamestnanie. Tie sa nezahadzujú. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku som bola v práci súčasťou skvelého tímu ľudí. Týmto ich všetkých pozdravujem. Filoménu M., ktorá má oboch synov v USA. V Miami. Vždy zle znášala lety lietadlom, ale chlapci jej chýbajú. Inú možnosť nemá. Martu M., syna má v zahraničí dlhobo. Jej dcéra ukončila medicínu v Brne, na Slovensku žiť nechce. Valiku S., ktorej sa obe deti usadili vo Veľkej Británii. Laca F. s oboma synmi v Prahe. Skončili ekonómiu, už sa nevrátili. Pravidelne opakujúca sa rovnica, podľa ktorej mladší súrodenec nasledoval staršieho. 

Pocit hrdosti rodiča na dieťa, ktoré sa vo svete uplatnilo, jednoznačne nepopieram. Deti, ktoré sa rozhodnú odísť, sa vracajú len výnimočne. Samostatnosť ich posilní a postupne získavajú nielen skúsenosti, ale aj nadhľad. Časom však prichádza stále viac situácii, keď si obe strany uvedomujú, že sa za to platí. A nie málo. Môj otec zomrel náhle. Istý piatok. Mamu som objala až v nedeľu ráno. Od správy o úmrtí otca prešli takmer dva dni, kým som jej bola oporou. Tieto dva dni vyplnil brat, ktorý zo Slovenska neodišiel. Celú cestu domov som rozmýšľala, aké by to bolo, ak by žil v zahraničí aj on... Kývať vnúčatám cez skype...? Existovať úplne mimo svet vlastných detí...? Aj keď sú rodičia statoční, chýbate im. Odišli ste odniekiaľ, kam prirodzene patríte. Aj ja som mama. Dúfam, že sa tento scénar nezopakuje. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Moji nemeckí priatelia žijú tak, ako ich rodičia, v Nemecku. Prežili tu detstvo, vychovávajú tu ďalšiu generáciu, prispievajú do systému, platia dane. Starkí sa im do výchovy nezapájajú, neriešia denné problémy svojich detí, nerobia opatrovateľov. Napriek tomu sú prirodzenou súčasťou každej oslavy, príjemných nedeľných stretnutí, grilovačiek, či veľkých rodinných Vianoc. Sú spolu. Nestarnú a nezomierajú sami. 

Slovensko stráca. Všetky tie deti a mladí ľudia si so sebou veľa odnášajú. Boli dlhé roky vychovávaní blízkosťou svojich rodičov, vzdelávaní našimi školami, formovaní našou kultúrou. Keď nastal čas spoločnosti vrátiť to, čo bolo roky odovzdávané, rozhodli sa odísť za lepším životom. Niekam, kde to má v ich očiach väčší zmysel. Iste, je možné školy jednoducho spoplatniť. Toto riešenie však má širšie konzekvencie a nemyslím si, že situáciu vyrieši. Otázka znie, prečo je to tak a ako tento nepriaznivý trend zmeniť. Už to nesiaha iba po môj plot. Je to problém celej krajiny a jej budúcnosti. Slovensko je príliš malé na to, aby oduševnene darovalo dalšiu a ďašiu hotovú a pripravenú generáciu štátom, ktoré sú výrazne pred ním. Žijem v zahraničí štyri roky. Neuvažujem nad návratom. Napriek tomu volím. Lebo mi nie je jedno, kam to celé smeruje. V krajine, z ktorej ľudia dobrovoľne odchádzajú, je niečo choré. Vážne choré. Akékoľvek pozitívne zmeny, veľké spoločné ciele, projekty, či vízie, sú nepochybne skvelá vec. Problém je, že sa nebudú dať zrealizovať v požadovanej intenzite. Nebude totiž s kým.

Zuzana Herich

Zuzana Herich

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  181
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Život je skvelý a plný prekvapení... Zoznam autorových rubrík:  Skutočné príbehyAko to vnímam jaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu