Cvičme v rytme alebo ako na to idú Nemci

Autor: Zuzana Herich | 13.11.2013 o 11:07 | (upravené 13.11.2013 o 11:15) Karma článku: 16,15 | Prečítané:  11041x

Raz som na prechádzke s deťmi po lese v diaľke zbadala podivného chlapíka so psom, ktorého nebolo možné prehliadnuť. Vyzeral, akoby cvičil. Normálne pravidelne upažoval, vzpažoval, robil rukami veľké kruhy a mával. No, nebolo mi akurát jedno... Bola som v danom lesoparku prvýkrát a akože sa dôverne poznám, pri troche paniky by som s deckami určite pri úteku zablúdila. Operatívne som rozmýšľala, ako sa mu vyhnúť. Lenže chalani sa nechceli ani pohnúť, keďže ich zaujímali iba chrobáky, paličky a jediná mláka v okruhu dvoch kilometrov. A čím viac som sa snažila, tým oponovali hlasnejšie, čo bolo samozrejme kontraproduktívne. Tak som zaťala zuby a pre prípad núdze som si dala mobil na dosah ruky. Paranoidná hysterka.

Pánko sa približoval a náhodou mal celkom príjemný výraz v tvári. Keď nás míňal, ruky spustil normálne k telu a milo sa pozdravil. Deti hodili paličky okamžite na zem a začali sa tešiť prítomnosti psa. A tak sa mi pánko zdôveril, že sa pes volá Emma a že je práve v špecializovanom záchranárskom výcviku. Po tejto strohej informácii sa rozlúčil a pokračoval v čudných pohyboch. Odľahlo mi. Prežila som. Skúsim aj nabudúce.

Trvalo iba pár dní a stretli sme sa opäť. Už som sa nebála a ako som trochu aj očakávala, dali sme sa do reči. Kým sa deti zabávali Emou, dozvedela som, že pôsobí v miestnom športovom klube, ktorý realizuje mnoho športových a voľnočasových aktivít. Podal mi svoju vizitku a pripomenul mi blížiaci sa Kerb (festival aktivít mesta s prezentáciou alegorických vozov, kolotočmi a jarmoku).

Na Kerbe som bola. Na oko vyzerá rovnako ako kedysi náš prvý máj. Ale neniesli Leninove portréty, červené transparenty a pred tribúnou papalášov sa netancovalo. Vlastne tam ani žiadna tribúna nebola. (To sa mi iba vrátili spomienky, keď sme od učiteliek v škole dookola počúvali, ako sa máme pred tribúnou pekelne na svoje vystúpenie sústrediť, lebo je to životne dôležité.) Primátor mesta so svojimi pracovníkmi pobehoval medzi ľudí a rozdával počas celého sprievodu dámam ruže, deťom sladkosti a kto mal chuť, čapované pivo a nalievané víno (chuť mal každý).

A tak som trochu pátrala. Mesto (približne 13 000 obyvateľov) zastrešuje tri spolky (organizácie, kluby), ktoré realizujú športové a voľnočasové aktivity pre obyvateľov. Prax je jednoduchá. Stačí si pozrieť týždenný rozvrh každej z nich. Všetky fungujú každý pracovný deň od rána až do neskorého večera a po hodinách sa program mení. Napríklad od 8,30 do 9,30 cvičenie pre deti od 1 do 2 rokov s rodičom, ďalšia hodina je kurz fyzického zdravia pre seniorov, ďalšia hodina step aerobic, atletika a tak ďalej... V podstate takmer neexistuje, aby si človek nevybral. Ja som tiež podľahla. Platba na celý mesiac pre celú rodinu vychádza 25 Eur. Podotýkam, že ide o všetkých členov rodiny. O jeden rodinný preukaz bez obmedzení. Okrem týchto športových klubov v mestečku funguje rybársky klub, hadzáná, badminton, tenis, bowlingová a kolková liga, rehabilitačný šport, plávanie, záhradkári, potápači (mesto leží na rieke Mohan), kanoisti a ešte rôzne iné srandy.

No, dosť teórie. Sú tí Nemci aktívni a nie je to iba fráza. Manžel ako lekár, ktorý praktizuje predoperačné vyšetrenia skonštatoval, že sú tu pacienti v staršom veku vo skvelej kondícii. Vyzerajú častokrát výrazne mladší ako reálne sú a klasické diagnózy ako diabetes, hypertenzia či obezita tu nie sú pravidlom v súvislosti s vyšším vekom.

A ozaj. Ľudia tu jazdia na bicykloch. Veľa. Za každého počasia. A aj po meste, nie iba na cyklochodníkoch. Aj škôlkari jazdia do škôlky často s rodičmi na bikoch.

Mimochodom, s tým pánom sa už celkom dobre poznáme. Už sa v lese nebojím. Iba diviakov. Ale to už je iný príbeh.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už všeobecnú zdravotnú dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?